Światłowody w pomieszczeniach i zewnętrzne

Fakt, że światłowody i ich instalacje są coraz powszechniejsze sprawia, że ich cena jak i usługi z nimi związane są często dostępne już dla tradycyjnego mieszkańca czy to bloku czy też domku jednorodzinnego. Montażem instalacji, jej przygotowaniem oraz samym łączeniem i spawaniem elementów światłowodowych zajmują się dziś wyspecjalizowane oraz wykwalifikowane formy, które bardzo często zrealizowały ogromną ilość takich projektów i prac. Działając na potrzeby firm jak i osób prywatnych nabywają doświadczenie i wiedzę co do poprawnego montażu. Jeżeli więc planujemy również u siebie kabel światłowodowy warto skorzystać z usług takiej firmy. Warto też samemu dowiedzieć się choć odrobinę o światłowodach. Nie wszystkie są bowiem takie same i tak jak w wielu innych przypadkach również i tu można znaleźć ich specyfikę chociażby pod względem zastosowania. Sposób montażu, budowa i zastosowanie światłowodów, sprawia, że w przypadku ich wyboru mamy między innymi do wyboru światłowody wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Jak łatwo się domyśleć, światłowody zewnętrzne zawierają głównie włókna jednomodowe, dzięki czemu przesył może odbywać się na duże odległości. Montażu dokonuję się zazwyczaj w różnego typu studzienkach odprowadzających wodę, kanalizacyjnych, rurach bądź też można je wkopać bezpośrednio w ziemię. Z tej przyczyny muszą one zostać właściwie wzmocnione i uszczelnione. Celem tego jest zabezpieczenie przed czynnikami mechanicznymi, atmosferycznymi oraz przed zwierzętami. Wzmocnione włókna i szczelniejsza konstrukcja pozwala skutecznie oprzeć się niskim temperaturą jak i wodzie czy różnego rodzaju gryzoniami. Jak bowiem wiadomo czynniki zewnętrzne i środowisko jest bardzo niszczycielskie i potrafi uszkodzić źle zabezpieczony sprzęt.

Światłowody, które zostają umieszczane wewnątrz pomieszczeń a więc w domach, biurach, hotelach, fabrykach czy też w przedsiębiorstwach muszą spełniać wymagania dla takiego ich umieszczenia. Przykładem są tu między innymi przepisy związane ochroną przeciwpożarową. Normy dla światłowodów mówią o materiałach trudnopalnych, niskiej emisji dymu, jego szkodliwości i samym sposobie montażu. Co ważne tego typu światłowody można układać w pobliżu instalacji elektrycznych, które są obecne praktycznie w każdym miejscu. W przypadku wewnętrznych terenów oraz pomieszczeń najczęściej wybór pada na światłowody wielomodowe. Można je z powodzeniem stosować bowiem do kilku kilometrów.

Zawsze warto bowiem wiedzieć jakie instalacje będą znajdowały się na naszym terenie.