Światłowód inny od pozostałych

Obecność światłowodów w naszym codziennym życiu oraz działalności pozwala nam na szybszą i sprawniejszą komunikację oraz szereg innych zalet. Często stosowne przez telewizje kablowe nie tylko w naszym kraju ale również i w innych państwach zapewniają wysoką jakość usług nie tylko w zakresie telewizji ale również w dostępie do Internetu.

Tak jak wiele innych wykorzystywanych dziś narzędzi oraz elementów również i w przypadku światłowodów można zauważyć ciekawy i zróżnicowany podział. Dotyczy on nie tylko ich zastosowania (światłowody zewnętrze, wewnętrzne, uniwersalne oraz światłowody specjalnego przeznaczenia). Pomimo tego, że światłowody mają podobną budowę ponieważ składają się z takich elementów jak płaszcz, bufor oraz rdzeń, to pewne różnice wynikające z zastosowania rozmaitych materiałów i grubości elementów wpływają na charakterystykę i klasyfikację światłowodów.

Można znaleźć również i podział, który uwzględnia charakterystykę modową a więc ilość wiązek światła, które są przesyłane wewnątrz światłowodu. Obejmuje to światłowody jednomodowe oraz wielomodowe. W zakresie pierwszych można je stosować nawet na bardzo duże odległości bez konieczności wzmacniania sygnału (nawet do 100km). Drugie z kolei z racji pojawiających się zakłóceń stosuje się na mniejsze odległości – do kilku kilometrów. Z kolei uwzględniając strukturę światłowodów można wymienić planarne oraz włókniste. Podział na skokowe oraz gradientowe uwzględnia w przypadku światłowodów rozkład współczynnika załamania jaki zachodzi w rdzeniu. Z kolei jeżeli chodzi o materiał, który został wykorzystany w światłowodach można znaleźć podział obejmujący światłowody szklane, światłowody plastikowe oraz światłowody półprzewodnikowe.

Oferowane światłowody różnią się od siebie pewnymi elementami oraz możliwością ich praktycznego zastosowania. Dodatkowo różni producenci oraz dostawcy sprawiają, że na rynku można znaleźć naprawdę bardzo zróżnicowane światłowody a decyzja o konkretnym wyborze nie zawsze jest łatwa. Jednak taka wszechstronna i szeroka oferta znajduje swoje zapotrzebowanie w szerokim i coraz bardziej powszechnym zastosowaniu oraz wykorzystaniu światłowodów przez firmy oraz osoby prywatne.