Blisko i daleko - światłowody jedno i wielomodowe

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu podczas rozpoczęcia inwestycji wykorzystującej światłowody otwarciu towarzyszyło duże zainteresowanie i często bardzo huczne otwarcie. Nowoczesne rozwiązania oferowane przez światłowody sprawiało, że temat ten cieszył się dużą popularnością oraz zainteresowaniem. Dziś jest inaczej zasadniczo tylko w kwestii hucznego otwarcia. Rola oraz znaczenie światłowodów zasadniczo nie zmalała. Często jest wręcz przeciwnie, ponieważ ta nowoczesna i nadal rewelacyjnie szybka forma przesyłu informacji jeszcze bardziej zyskała na znaczeniu. Światłowody i instalacje wykorzystujące je w praktyce stały się po prostu bardziej powszechne a tym samy tańsze w zastosowaniu. Dzięki temu są wykorzystywane zarówno przez firmy jak i osoby prywatne. Tworząc niekiedy bardzo skomplikowaną sieć połączeń pozwalają na szybkie i sprawne porozumiewanie się i przesył danych pomiędzy firmami prywatnymi jak i pomiędzy instytucjami rządowymi w ty również woskowymi. Swoją rolę oraz zalety potwierdzają nie tylko w naszym kraju ale i w krajach, które korzystają z nich często w dużo bardziej zaawansowany sposób.

Zbudowane zasadniczo z trzech elementów pozwalają na bardzo szybki przesył ogromnej ilości sygnałów, informacji oraz danych na duże odległości. Szereg istotnych zalet oraz brak większych wad sprawia, że już od pewnego czasu wybierają z zastosowania tradycyjne kable. Oferowane dziś światłowody jednomodowe oraz światłowody wielomodowe, pozwalają to tworzenie różnego rodzaju instalacji. Różnica pomiędzy nimi polega głównie na tym, że w przypadku światłowodów wielomodowych przesyłanych jest kilka modów/wiązek światła. Specyfika tych światłowodów sprawia, że pojawiają się niekiedy rozmycia sygnałów więc te rozwiązania sprawdzają się do kilku kilometrów. Z kolei światłowody jednomodowe przesyłają pojedynczy mod/wiązkę światła. Brak rozmycia sprawia, że można je stosować na dużo większe odległości (nawet do ponad 100km.).

Najczęściej brak jest widocznych różnic w przypadku obu typu światłowodów. Tak jak większość zbudowane są głównie z rdzenia, bufora oraz płaszcza. Często różnice polegają na ich różnej grubości oraz zastosowaniu różnego rodzaju materiałów do ich produkcji.